Yeni Açılan Sitenin Seo Çalışması Nasıl Olur?

Yeni Açılan Sitenin Seo Çalışması Nasıl Olur?
Site kurmaktaki temel amaç kitlelere ulaşabilmektir. Aksi durumda siteyi oluşturmanın hiç bir anlamı yoktur. Özellikle bu işi ticari maksatla yapan kişiler, ürün pazarlayarak ya da reklam yaparak gelir elde etmeye çalışırlar ve bunun için sitelerine ziyaretçi çekmek zorundadırlar. İnsanların bir siteyi bulabilmesi için, o sitenin arama motorlarında yer alması ve listelerde mümkün mertebe yukarılarda gözükmesi gerekmektedir. Bunu sağlamak adına bazı çalışmalar yapılmalıdır.

 SEO Nedir?

Web sitelerin, arama motorlarında çıkabilmek ve zamanla listelerde üst sıralara tırmanarak daha çok ziyaretçiye ulaşma şansı yakalayabilmek adına belli çalışmalarla düzenlenmeleri gerekmektedir. İşte arama motorları ve web sitesi ilişkilendirilmesine dayanan bütün bu çalışmalara genel olarak SEO çalışmaları denmektedir. Bu çalışmalar neticesinde, kurulan yeni site ziyaretçilere ulaşmak konusunda daha güçlü bir duruma getirilmiş olur.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce yapılması gereken ilk iş siteyi arama motorlarında görünür hale getirmektir. Bunun için sitenin adresi ‘‘https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html” adresinde, ”Adres ekle” bağlantısı kullanılarak kaydedilmelidir. Aynı sisteme, söz konusu siteyi ilgilendiren bazı anahtar kelimeler de kaydedilmelidir. Bu yöntem, kaydettiğiniz anahtar kelimeleri kullanan ziyaretçilerin bir şekilde siteye ulaşma şansını arttırır. Bu işlemlerden kısa bir süre sonra sitenin ismi Google ya da başka herhangi bir arama motoruna yazıldığında, sitenin arama motorundaki listelerde çıktığı görülecektir. Site arama motorlarında gözüküyorsa sıra ikinci aşamaya gelir.

İkinci aşama ise Google Search Console adlı sisteme sitenin kaydedilmesidir. Bu sistem, sitenin arama motorlarıyla olan ilişkilerinde oluşabilecek ve siteyi olumsuz etkileyecek her türlü hatayı düzeltir ve kullanıcıya bir takım raporlar sunar. Bu raporlar doğrultusunda sitenin daha iyi duruma getirilmesi ve ziyaretçilere ulaşma şansının arttırılması konusunda çalışmalar yapılabilir.

Bütün bu işlemlerin ardından yapılması gereken tek şey, siteye sürekli yeni bilgiler ve veriler eklemek olmalıdır. Çünkü arama motorlarının çalışma prensibine göre, bir siteye yeni veriler eklendikçe, arama listelerinde yavaş yavaş yukarı tırmanır ve zaman içerisinde insanlara ulaşma şansını arttırır. Bütün bu çalışmalar doğru şekilde yapıldığı taktirde mutlaka başarı gelecektir. Fakat bu konuda asla aceleci davranılmamalıdır. Yapılan çalışmaların meyvesi er ya da geç alınacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir