Girişimci Çocuklar Yetiştirmenin En Etkili 5 Yolu

Ağaç yaşken eğilir sözünün üzerinde duracak olursak; yalnızca alışkanlıklarımızın değil becerilerimizin de çocukken oluştuğunu görürüz.

​​​​​​Her çocuğun bir şeyler öğrendiği, gözlemlediği, örnek aldığı bir yetişkin olduğunu görürüz. Peki, o yetişkin kim?

1-Çocuklarla Doğru Yolu Gösteren Kişi Siz Olun

Çocuk yetiştirmek hassas bir iştir. Bir çocuğun yalnızca temel ihtiyaçlarını karşılamak onu yetiştirmek değildir. Ona doğruları anlatmak, onu doğru şekilde yönlendirmek yetiştirmektir.

Öncelikle yetiştirmek ile yönlendirmek arasındaki farkı kavramak, ona yalnızca ”bu doğru” demek yerine doğruyu kendi kendine seçebilmesini sağlamak gerekiyor.

Tüm bunları yaparken, bir çocuğa bunları kavratmak için ebeveynlerine saygı duyuyor olması şarttır. Eğer bu saygı korkuya meyilli ise çocuk söylenenleri emir olarak algılar ve yalnızca ağızdan çıkan uyarıları alır. Başka bir durumda doğruyu kendi kendine bulamaz. Bunu yapamayan bir çocuk girişimci de olamaz.

2-Amacı Olan Çocuk

​​​​​​Çocuk ve bebek farklıdır. Bebekliğini tamamlamış artık düşünebilen bir çocuğa bebek gibi davranmak o çocuğa yapılabilecek en büyük kötülüklerden biridir, çocuğu köreltir.

Ona düşünebildiğini, bir şeyleri kendi kendine yapabildiğini kavratmak şarttır. Önüne konan yemeği kendi kendine yiyebildiği için çocuğu övmek de yanlıştır. Bu onun zaten yapması gereken bir davranıştır. Bunun bilincinde olması gerekir.

Çocuğun yalnızca ”hadi yap” deneni yapması değil daha fazlasını düşünüp amaçlaması ve yapması gerekir.

3- O Bir Birey

Her çocuk bir bireydir ve toplumda bir yere sahiptir. Ötekileştirdiğiniz bir çocuğun girişimci olmasını beklemek boş bir bekleyiş olacaktır.

4-Onlara Danışın

Evde yapılan herhangi bir değişiklik ya da eve alınan herhangi bir eşya için çocuklarınıza danışın. Uygulamak zorunda değilsiniz. Bu ona özgüven verecek ve daha fazla düşünmesini sağlayacaktır. Onu dinlediğinizi gördükçe size fikirlerini de anlatacaktır. Düşünen, fikirlerini anlatabilen bir çocuk, girişimci olmaya adaydır.

5-Sohbet Edin

O bir birey, ötekileştirilmemesi gereken bir birey. “Sen sus, sen karışma” diyerek susturulan bir çocuk hayatı boyunca çekingen kalacak ve fikirlerini söyleyemeyen bir birey olarak topluma karışacaktır. Böyle bir bireyin, yani böyle bastırılan bir çocuğun girişimci olması beklenemez.